Historia, która się nie starzeje

Muminki to stworzenia wymyślone przez fińską pisarkę Tove Jannson. Książki z tymi istotami do dzisiaj uważane są za przykład perfekcyjnej literatury dla dzieci. Podobnie jednak jak Mały książę historie te trafiają również i do dorosłych. Dlaczego? Czytelników urzeka przede wszystkim ciepło i dobro, jakimi emanują książki Tove Jannson. To między innymi dlatego muminki osiągnęły taki sukces i są wciąż czytane przez miliony odbiorców na całym świecie.

Książki i komiksy w jednym uniwersum

Fińska pisarka stworzyła aż dziewięć pełnoprawnych powieści w świecie Muminków. To jednak nie wszystko, gdyż autorka wydała również ponad dwadzieścia komiksów, które rozszerzały opowieści przedstawione w krótszych i dłuższych opowiadaniach książkowych. Do głównych bohaterów tego cyklu zaliczamy: Tatusia Muminka, Mamusię Muminka, Muminka (wyróżnia się łatwowiernością i naiwnością w stosunku do otaczającej go rzeczywistości, jednak posiada przy tym ogromne serce), Małą Mi (często złośliwa i irytująca i zawsze mówi to, co myśli), Włóczykija (pojawiającego się w serii regularnie, choć często z niej znikającego), Ryjka, Pannę Migotkę czy Bukę (wywołującą lęk w mieszkańcach tego świata, jednak niezwykle samotną i niezrozumiałą przez innych postać). 

Fenomen Muminków na przykładzie komiksów

Komiksy z Muminkami początkowo pojawiały się w czarno-białej wersji. Co ciekawe, autorka – Tove Jannson – zdecydowała się sama rysować swoje historie. Dzięki temu możemy zaobserwować niezwykłą spójność pomiędzy słowem pisanym a tym, co przedstawione w formie graficznej. Choć cykl o Muminkach został stworzony z myślą o najmłodszych, jego ogromna uniwersalność, prostota wyrazu oraz autentyczność sprawiają, że książki z tej serii przykuwają także uwagę dorosłych. W opowieści znajdziemy wiele filozoficznych wątków, które jednak podane są w przystępny, prosty i bezpretensjonalny sposób. Muminki to przykład opowieści, która się nie starzeje.