Muminki ponadczasowa seria nie tylko dla dzieci

Chyba nie istnieje na świecie osoba, która nie słyszałaby o Muminkach. Sympatyczne trolle, żyjące w Skandynawii, od pokoleń towarzyszą dzieciom i młodzieży.

Kto stworzył Muminki?

Autorką serii książek o Muminkach jest Tove Jansson. Fińska autorka, pisarka, malarka, rysowniczka i ilustratorka. Nie tylko pisała książki o Muminkach, ale także samodzielnie je ilustrowała.

Muminki są metaforą życia autorki. Stworzone przez nią postacie mają swoje odzwierciedlenia w realnych osobach z otoczenia Tove. Całość umiejscowiona została w sielankowej Dolinie Muminków, w której znajduje się wszystko, co potrzebne do szczęśliwego i pełnego przygód dzieciństwa: morze, las, góry, rzeka, mnóstwo zieleni i przytulny dom, w którym znajdzie się miejsce dla każdego.

Muminki dla dzieci

Dla najmłodszych czytelników Muminki są wspaniałą przygodą. Odkrywają przed dziećmi nieskończoną moc wyobraźni, przyjaźni oraz zachęcają do eksplorowania świata. Każdy, kto czytał Muminki wie, że są niezrównanymi towarzyszami zabaw. Najmłodsi odnajdą w Muminkach wielu przyjaciół:

– kochaną i ciepłą Mamusię Muminka

– kreatywnego i trochę dzikiego Tatusia Muminka

– zabawnego Ryjka

– szaloną Małą Mi

– rządnego przygód Włóczykija

Muminki dla dorosłych

Wyjątkowa wartość, jaką mają w sobie Muminki to ich ponadczasowość. Nie są to książki, które czyta się tylko raz. Można wracać do nich wielokrotnie i za każdym razem odkrywać w nich nowe metafory, znaczenia i symbole.

Dla wielu dorosłych sięgnięcie po Muminki będzie podróżą sentymentalną do beztroskich czasów dzieciństwa. Wielu dorosłych zna Muminki nie tylko z książek, ale także z popularnego serialu animowanego o tym samym tytule.

Seria o Muminkach

Muminki to rozbudowana seria dostępna w księgarniach, w której ukazało się wiele książek i komiksów. Najbardziej znany jest zbiór wznowiony niedawno przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. W jego skład wchodzą takie tytuły jak:

– “Opowiadania z Doliny Muminków”

– “Zima w Dolinie Muminków”

– “Wiosna w Dolinie Muminków”

– “Lato w Dolinie Muminków”

– “Jesień w Dolinie Muminków”

– “Tatuś Muminka i morze”

– “Pamiętniki Tatusia Muminka”

i inne.