Co przeszkadza Nam w realizacji celów?

Co przeszkadza Nam w realizacji celów?
0 Komentarzy

Z moich doświadczeń wynika, że umiejętności realizacji celów trzeba się nauczyć. Dziś nie wystarczy tylko planować czy pozyskiwać informacje, ale trzeba przestawić umysł na sprawczą moc działania. Dopiero działanie daje wymierne rezultaty. Jednak kto działa popełnia też błędy. Jak je zminimalizować, aby koszt marzeń nie był zbyt drogi?

Dobierając złe metody działania może się okazać, że nasz sukces ma zbyt wielki koszt. Wielu ludzi wpada w wir pracy i realizacji własnych celów zapominając często o bliskich, rodzinie, dzieciach. Liczy się kasa i dobra materialne oraz własne ambicje pchane przez ego zwycięzcy. Sam również przeżywałem takie momenty kiedy wybór celu wymagał wielu poświęceń. Jednak wszechstronna edukacja jednocześnie z zakresu finansów, psychologii, zdrowia czy duchowości przywracała potrzebny balans. Mogę śmiało powiedzieć, że nigdy nie przeholowałem na tyle, aby stać na ostrzu noża i musieć wybierać między 2 istotnymi dla mnie sprawami. Udawało się znaleźć kompromis dzięki stosowaniu kilku założeń. Efektem jest niezależność finansowa, szczęśliwa rodzina i ekscytujący styl życia.

  1. Planujcie cele maksymalnie 3-letnie

Zachęcam, żeby mierzyć jak najczęściej z celami krótkoterminowymi. Bardzo rozsądne jest planowanie celów rocznych opartych o konkretne liczby i daty oraz ich częsta kontrola. Plany 3-letnie mają dać zarys i wizje kierunku działania. Nie powinny angażować zbytnio naszej uwagi, aby nie popaść w filozoficzne marzenia. Najważniejsze jest działanie tu i teraz, bo to ono da efekty długoterminowe.

  1. Prowadźcie analizę swoich przychodów i kosztów

Wiele osób ucieka od liczenia i analizowania swoich zestawień finansowych. Jednak to oszukiwanie siebie oraz osłabianie swoich celów. Świat jest logiczny i policzalny. Każde przedsięwzięcie ma swoje założenia i liczby, każda większa firma ma swój bilans. Dlaczego w swoim prywatnym życiu tego bilansu unikacie? Wiem, że to trudne, bo nie nauczono nas w szkołach jak to robić. Wszelkie pomoce w Internecie, które znałem dotychczas, były trudne i nie dawały pełnego obrazu. Dlatego stworzyłem kalkulator Financer, który bardzo trafnie określa sytuację finansową w 4 obszarach, a wszelkie kwoty można wprowadzać online. Poznajcie jego zalety, bo może Wam bardzo pomóc.

  1. Nauczcie się tracić mniejsze kwoty

Brzmi kontrowersyjnie? Jednak ta umiejętność mocno mnie zahartowała i nauczyła pokory. Ludzie traktują stratę pieniędzy jako życiową porażkę. Robią więc wszystko by nie stracić, a zatem unikają ryzyka i inicjatywy. Jak już zaryzykują to często większe kwoty, z których ewentualną stratą nie mogą się pogodzić. Gdy je stracą obrażają się na cały świat, zamykają się na wszelkie propozycje i tkwią w tym świecie żyjąc od pierwszego do pierwszego. A jak to jest w świecie ludzi? Jeśli jedna osoba Was oszuka czy okłamie, to znaczy, że wszyscy dookoła to kłamcy? Czy dajecie szanse nowej osobie? Raczej przez całe życie dajemy szanse ludziom, którzy nas otaczają lub przychodzą do naszego życia. Dlaczego do okazji inwestycyjnych mamy zatem taką awersję? Podejmujcie drobne inicjatywy. Straćcie 1.000 zł i poczujcie jak to jest, straćcie 5.000 zł i zastanówcie się sami dlaczego, straćcie 20.000 zł i błąd ten przeanalizujcie z fachowcami, którzy wskażą przyczyny i nauczą Was lepiej oceniać okazje.

  1. Poszukujcie wiedzy u mentorów

Po co jedziesz na kolejne tego typu szkolenie? Często to słyszałem planując swoją edukację. A czym jest człowiek bez aktualnej wiedzy oraz motywacji do działania? Działa jak komputer z nieaktualnym oprogramowaniem – wolno i się zawiesza. Wolno wtedy, kiedy trzeba podjąć ryzyko, a zawiesza się, kiedy ktoś z większą wiedzą daje możliwości, które zostają przetworzone. Pamiętajcie, że tak jak Wy denerwujecie się na swoje wolne komputery, tak ludzie z sukcesami w życiu będą denerwować się na Wasz zachowawczy styl myślenia. Skoro chcecie mieć sukcesy i wymarzony styl życia to na oprogramowaniu wgranym w szkołach czy na studiach niestety nie da się wiele osiągnąć. Dlatego podejmowanie kolejnych podróży, by zdobyć wiedzę lub ją odświeżyć, spotkać ludzi zmotywowanych, jest właściwym sposobem budowania krok po kroku własnego sukcesu.

We wszystkim potrzebny jest umiar i logika. Nie może jednak zabraknąć wizji i kreatywności, bo dziś świat daje nam wiele wyzwań. Wszystkiego można się nauczyć inspirując się od ludzi sukcesu i ich metod oraz własnych bezcennych doświadczeń.