Oni wiedzą co będzie po Twojej śmierci. Pozwolisz na to?

Oni wiedzą co będzie po Twojej śmierci. Pozwolisz na to?
0 Komentarzy

Mam nadzieję, że tytuł tego artykułu Was nie przeraził, ponieważ chciałbym poruszyć bardzo ważną kwestię. Większość społeczeństwa żyje z dnia na dzień, nie myśląc o sytuacji czy ich życie jest poukładane i harmonijne..

Ale nie prywatnie…

Chodzi mi o poukładanie spraw prawno-finansowych.
Mówi się, że nie wiadomo co będzie po śmierci – pod kątem duchowym jest to racja, ale pod kątem prawnym nasz ustawodawca dokładnie opisał co się stanie.
Jak myślicie, czy ustawa napisana dla ogółu będzie dobra dla każdego z osobna?
Czy ludzie mają taką samą sytuację rodzinną lub biznesową?
NIE, dlatego musicie zadbać o dokumenty, które zabezpieczą Wasze indywidualne interesy.
Co to takiego?

Prosty testament, który każdy z nas powinien napisać. Może być napisany ręcznie i włożony do szuflady, ale ja osobiście polecam potwierdzony notarialnie.
Po co Wam testament?
Ano po to, aby interesy Wasze i Waszych bliskich były zabezpieczone, a każdy odziedziczył w taki sposób, w jaki sami sobie życzycie.

Prosty przykład:

Ze wspólnikiem z udziałami 50% prowadzisz spółkę, która posiada majątek, miesięczne przepływy, kontrahentów, kredyty.
Wspólnik ma żonę, 2 dzieci – 11 i 16 lat, ubezpieczenie na życie 100.000 zł.
Niespodziewanie umiera właśnie Twój wspólnik, który nie posiadał testamentu. Co się dzieje?
Ustawa mówi, że do zarządu firmy wchodzi jego żona i 2 niepełnoletnich dzieci, chyba że umowa spółki mówi inaczej lub spłaci się w gotówce udziały jego rodzinie. Często takiej luźnej gotówki w firmie po prostu nie ma. Wtedy to za małoletnie dzieci każdą decyzję co do zarządzania firmą podejmuje sąd rodzinny.
Najpierw jednak trzeba uzyskać dokument potwierdzający kto po zmarłym dziedziczy. Można go uzyskać od notariusza (akt poświadczenia dziedziczenia) lub sądu (prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku). Dodatkowo, jeśli dziedziczą małoletni lub minęło 6 miesięcy od zgonu spadkodawcy, dokonuje się spisu inwentarza, bywa, że zostaje powołany rzeczoznawca, często blokowane są środki na rachunku firmy.

Proces jest bardziej złożony, ja tylko zaznaczyłem najważniejsze aspekty. Możecie już sobie wyobrazić zapewne jak wygląda zarządzanie taką firmą. Najczęściej czeka ją bankructwo przez brak pełnej dyspozycyjności do zarządzania.
Jak wspólnik mógłby wcześniej zapobiec takiej sytuacji?

Po pierwsze – można zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie krzyżowe wspólników zabezpieczające wartość udziałów, gdzie w polisach wspólnicy nawzajem są osobami uposażonymi do świadczenia kwoty na wypadek śmierci jednego z nich.

Po drugie – testament pozostawiony dla rodziny. Jest kilka rodzajów testamentów, więc aby wybrać odpowiedni najlepiej udać się do notariusza, który bezpłatnie udzieli potrzebnych informacji.

Po otwarciu i ogłoszeniu testamentu oraz stwierdzeniu nabycia spadku (w przypadku sporządzenia tych czynności u notariusza trwa to najwyżej kilka dni, w przypadku sądu – od miesiąca do nawet kilku miesięcy) można od razu dysponować pozostawionym majątkiem.

To jak zaplanujecie sobie teraźniejszość, da wymierne efekty w przyszłości.
[pb_builder]